Jazz Groove Brno přiveze opravdové světové špičky, festival odstartují Earth, Wind & Fire

Stejně jako roky předtím se i letos stane rezidentním klubem pro menší produkci Metro Music bar. Absolutní třešničkou po zahajovacím večeru bude jedinečný koncert, který pro očekávaný zájem proběhne dvakrát po sobě. B-Side band v čele s bandleadrem Josefem Buchtou, zahraje společně s Vojtěchem Dykem, Ondřejem Rumlem a Ondřejem G. Brzobohatým. Jedná se o unikátní koncert, který se nemusí dlouho opakovat. O dva týdny později se představí česko-slovenští Carpet Cabinet, kteří po svém nedávno vydaném debutu zažívají aktuálně vzestup a úspěch u nás i na Slovensku. Následovat budou The Yellowjackets ze Spojených států. Jazz fusion kvarteto, které má na kontě dvě ceny Grammy. Konec měsíce října bude patřit švédské formaci Dirty Loops. Triu, které nasbíralo na YouTube milióny shlédnutí, uchvátilo svět svojí podmanivou kombinací technologie, „sofistikovaného“ jazzu a chytlavého popu. Posluchačům v každém koutě planety padá čelist při poslechu falzetu frontmana Jonaha Nelssona. Po dlouhých třech letech jednání je konečně poprvé uvidíme v České republice.

Pro větší a zahraniční projekty se Groove Brno přestěhuje do brněnského SONO centra. 6. října tam tak sérii koncertu zahájí rovnou dva významné big bandy. Ondřej Havelka a jeho Melody Makers se utkají v „battlu“ se slovenskou big bandovou legendou Bratislava Hot Serenders. Jedná se o první koncert tohoto formátu v Brně. Potřetí pro velký úspěch se do Brna vrátí francouzští Electro Deluxe. Před dvěma lety byl Metro Music Bar fanouškům malý. Energickou taneční, a hlavně hudební nálož, si proto diváci budou moct vychutnat na konci listopadu v Sonu. Závěrečný koncert, kterým se festival pro letošní rok ukončí, bude věnovaný tvorbě Blue Effect a zejména geniálnímu muzikantovi a kytaristovi Radimu Hladíkovi. Obrovský ansámbl budou tvořit členové B-Side bandu, Brněnské Filharmonie a Czech Ensemble Baroque choir. Hlavním hostem bude dlouholetý člen kapely Blue Effect Honza Křížek, poslední žijící člen původní sestavy Lešek Semelka a Roman Dragoun. Koncert je ve vlastní produkci festivalu a navazuje na úspěšný projekt z minulého roku, kdy festival představil spojení Romana Dragouna s podobně objemným ansámblem a do posledního místa vyprodal Sono centrum. Vstupenky budou od 4. června k dispozici v online předprodeji na Goout.cz a v kamenné prodejně Indies (Poštovská 2)

Celý program festivalu:

2.10. Boby centrum – AlMcKay´s Earth, Wind & Fire Experience (USA) – legendární groove funky R&B kapela, která se zformovala v Chicagu 1969, jejich hity jsou nadčasové a známé všem generacím (např. September, In the Stone či Boogie Wonderland), skupina byla přijata v Rock and Roll Hall of Fame Vocal Group Hall of Fame (síně slávy), získali deset Grammy ocenění a čtyři ocenění americké hudby, svým celosvětovým prodejem alb (90 milionů) se zapsali mezi nejvýdělečnější hudební umělce světa.

3. + 4.10.Metro Music Bar – Vojtěch Dyk & B-Side Band, special guests Ondřej G. Brzobohatý a Ondřej Ruml– dva exkluzívní koncerty jedné z nejžádanějších hudebních formací v České republice okořeněné speciálními hosty, všichni tři zpěváci jakožto přední zástupci současné tuzemské hudební scény společně vytvořili unikátní set písní, které v Brně zazní premiérově, zároveň se jedná o jediné koncerty Vojtěcha Dyka & B-Side Bandu v letošním roce v jihomoravské metropoli.

6.10. Sono centrum- Ondřej Havelka a jeho Melody Makers & Bratislava Hot Serenaders „big band battle“ – největší klasika všech big bandových klasik, která čerpá z doby, kdy se moderní swingové a jazzové kapely teprve rodily, proti sobě i společně stanou na podiu nejpovolanější zástupci České republiky a Slovenska, kteří návštěvníky nejen potěší bezkonkurenční pohodovou hudbou z první půlky 20. století, ale i možná překvapí tzv. „battlem“, tedy soubojem obou big bandů.

16.10. Metro Music Bar – Carpet Cabinet (CZ/SK) – překvapivý objev mladé nastupující generace, který se zrodil v Brně, česko-slovenská formace kombinující jazz, funky, R&B, soul a hip hop se špetkou elektroniky i house music, svým vlastním hudebním jazykem jsou progresivní, moderní, nebojí se netradičních kombinací, úspěšně vyplnili „hluché místo“ na žánrové hudební mapě v tuzemsku, svojí originalitou si velmi rychle podmaňují publikum a mají našlápnuto na velice slibnou vrcholovou hudební kariéru.

22.10. Metro Music Bar – The Yellowjackets (USA) – americký jazz fusion quartet, dvojnásobní držitelé Grammy, umělci kolem amerického kytaristy Robbena Forda dali dohromady „jackets“ v roce 1977, dnes v obměněné sestavě kapela s již 40ti-letou tradicí pokračuje velice úspěšně dál, svůj styl neustále updatují moderními prvky a proto jejich hudba stále působí svěže a nadčasově.

30.10. Metro Music Bar – Dirty Loops (SWE) – trio s nezaměnitelným zvukem, jejichž vpád na světovou hudební scénu byl převratný, špičková moderní formace energicky a rozmanitě kombinující jazz, groove, funky i elektronickou hudbu, které kraluje neuvěřitelný rozsah a barevnost hlasu zpěváka a frontmana Jonaha Nilssona, kapelu se podařilo do České republiky nalákat po 3 dlouhých letech jednání a jedná se o jejich první vystoupení u nás!

22.11. Sono centrum – Electro Deluxe (FR) – oblíbená francouzská formace v čele s extrémně podmanivým hlasem amerického frontmana, základna jejich českých fanoušků neustále roste, říkají si vlci v rouše beránčím, což naprosto odpovídá, pod svoji elegantní a charismatickou vizáží totiž skrývají divoké hudební predátory perfektně kombinující jazz, funky a groove, to vše s lehkostí a nadhledem i v technicky náročnějších instrumentálních partech

5.12. Sono centrum – Pocta Radimu Hladíkovi a kapele Blue Effect, speciální hosté Lešek Semelka a Roman Dragoun – originální projekt ve vlastní produkci festivalu, tentokrát z repertoáru kapely Blue Effect, jedné z nejzásadnějších formací české hudební scény, pro tento speciální koncert je ansámbl sestavený z členů kapely B-Side Band, Filharmonie Brno, na pozici sboru Czech Ensemble Baroque choir, hlavní tváří projektu je Honza Křížek, zpěvák a multiinstrumentalista, hudební skladatel i moderátor a aktuální držitel titulu Objev roku v anketě Žebřík, jenž byl mnohaletou součástí kapely Blue Effect.